Smrt jí sluší

16. července 2008 v 15:21 | Danča |  články,... NY

Kriminálky jsou zajímavý úkaz. Vedle toho, že se jejich tvůrci inspirují při vymýšlení námětů skutečnými trestnými činy, berou je opravdové kriminální živly jako pomocnou berličku při páchání loupeží a mordů.

Stávka scénáristů je zažehnána a soukolí Kriminálek běží znovu na plné obrátky. ''Je skvělé být zpět. U Kriminálky New York nás čeká napsat v této sérii ještě sedm epizod, což bude pořádná honička, ale po stech dnech se mi po práci už opravdu stýskalo. Ještě stále se prohrabávám e-maily, které na mě čekaly i patnáct týdnů,'' přiznává Bill Haynes, jeden ze stávkujících scénáristů Kriminálek.
Tvůrci kriminálních příběhů z New Yorku někdy nemusí chodit pro inspiraci daleko. Například druhou epizodu třetí série sepsali podle události, která se stala přímo během natáčení. ''Kriminálka New York se natáčí převážně v Los Angeles, kde v jednom obytném domě našla policie mumifikované tělo jen o několik pater níž, než pracoval náš štáb. Nakonec se ukázalo, že jde o nájemnici bytu. Tak jsme námět hned použili a ve třetí sérii pátrají kriminalisté po neznámé ženě, jejíž mumifikované tělo se našlo v opuštěném bytě,'' prozrazuje Carol Mendelsohnová, jedna z hlavních scénáristek a producentek Kriminálek.
Se skutečným námětem si tvůrci pohrávali také v případě hlavní hrdinky Stelly, kterou hraje Melina Kanakaredesová, virem HIV. ''Řízla jsem se při ohledávání místa činu o sklo, na kterém byla infikovaná krev. Scénáristé původně počítali s tím, že mé testy vyjdou jako pozitivní a že budu žít až do konce natáčení s virem HIV v těle, ale vedení CBS tento nápad zatrhlo. Byl by to přitom příběh inspirovaný skutečností. Jeden z našich poradců a scénáristů, Bill Haynes, se tímto způsobem nakazil. A napsal o tom jeden díl,'' prozradila herečka.

Kriminálníci se dívají také!

Kriminálka New York - potažmo i obě ostatní - ovšem funguje i naopak. Tedy nejen, že se filmaři inspirují skutečnými událostmi, ale že kriminálníci z televizní obrazovky dokážou odkoukat, jak spáchat trestný čin tak, aby na ně vyšetřovatelé přinejlepším nikdy nepřišli.
Důkazem budiž případ z listopadu 2006, který nyní řeší britské soudy. Třicetiletý James Baigent, dělník ze Sandy Hill v Hampshiru, zabil svého nevlastního bratra a před soudem vypověděl, že v televizních Kriminálkách viděl triky, jak co nejlépe zahladit stopy. Pětatřicetiletého Andrewa Scanlana našla policie mrtvého v lese. ''Vrahové ho uškrtili, poté mu uřízli hlavu a ruce a tělo pohřbili do mělkého hrobu v lese. Baigent, který měl podle všeho tři komplice, včetně své osmadvacetileté manželky, u soudu řekl, že je velkým fanouškem Kriminálek a že využil triky, které v seriálu viděl, aby zavedl vyšetřovatele na špatnou stopu,'' píše britský deník Telegraph.
''Pár využil při vraždě znalostí nabytých při sledování Kriminálek a obdobných televizních pořadů, které zobrazují práci vyšetřovatelů a soudních lékařů. Praktiky, které užívají seriáloví vyšetřovatelé, pak použili k tomu, aby zahladili stopy. Obžalovaní se k pravidelnému sledování těchto seriálů přiznali,'' zaznělo mimo jiné z úst vyšetřovatelů a státního žalobce Timothyho Spencera.
Že se čas od času prolnou případy vyšetřovatelů z Las Vegas, Miami a New Yorku, je běžná věc. Filmový a televizní producent Jerry Bruckheimer se ale rozhodl proplést svá seriálová dítka ještě více, a tak ve třetí sérii Kriminálky New York budou k vidění i kriminalisté z filadelfské policejní stanice - jmenovitě detektiv Scotty Valens, kterého hraje herec s kubánskou krví Danny Pino - kteří jinak pracují na Odložených případech.
Tento článek jsem opisovala z časopisu, takže pls když, tak kopírovat se zdrojem. THX ;o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama